Grobovi više neće kliziti

Autor Silva Videk

Veliki problem na groblju u Orehovici se rješava, a uskoro će biti i konačno riješen

groblje orehovica

Izvođač radova prošli je tjedan uveden u posao sanacije klizišta na groblju Orehovica i cesti uz groblje. Klizanje grobova, puknuća staza i spomenika višegodišnji je problem ovog groblja koji se rješava više godina. Nestabilnost tla, dnosno pojava klizišta zapažena je još 2014. godine. Dio groblja površine oko dvije tisuće četvornih metara bio je zahvaćen klizanjem u dužini 60 metara, što je zahvaćalo čak sedamdesetak grobova. Dubina klizanja bila je tri do četiri metra. Tada je geotehnički obrađivano klizište ispod mrtvačnice sanirano izgradnjom potpornog zida dužine 25 metara. No, to nije bilo dovoljno jer je i dalje tlo klizalo i bila je potrebna opsežnija sanacija cijelog groblja. Zato su 2016. godine počela geotehnička istraživanja kako bi se utvrdio karakter i uzrok klizanja. Napravljen je geotehnički elaborat, a 2019. i Glavni projekt sanacije te je ishođena građevinska dozvola. Sada počinje i fizička sanacija.

 - Dana 20. kolovoza održano je uvođenje izvođača, tvrtke "GRADEX&CO" d.o.o. iz Zaboka, u posao vezano za projekt sanacije klizišta na groblju Orehovica i na nerazvrstanoj cesti NCOR-023 uz groblje Orehovica.Osim predstavnika Općine kao naručitelja i izvođača radova, uvođenju u posao prisustvovali su predstavnik tvrtke SPP d.o.o. iz Varaždina koja će u sklopu ovog projekta pružati usluge stručnog nadzora radova te ovlaštenik Hrvatskih voda za investicijski nadzor. Izvođač je upoznat s projektom, a planirani završetak radova je najkasnije u roku od tri mjeseca od dana uvođenja u posao. Ukupna vrijednost radova sanacije iznosi 1.300.000,00 kuna, od čega Hrvatske vode sufinanciraju 660.000,00 kuna. Projekt je prijavljen sukladno Planu upravljanja vodama za 2020. godinu, a ispunjenju uvjeta za prijavu prethodilo je uspješno rješavanje imovinskopravnih odnosa na groblju čime je Općina Bedekovčina upisana kao vlasnik cijelog groblja Orehovica – kažu u Općini Bedekovčina.

 

Napomenimo da je Općina već prije financirala istražne radove i projektnu dokumentaciju. Nestručno rečeno klizište će se sanirati u dva dijela, po pješačkoj stazi ispod groblja. Stručno rečeno način sanacije bit će sljedeći: - Zaštita pokosa bit će provedena mikropilotima. Mikropiloti će se postaviti u dva reda na svakih 1,5 metara duljine deset do 11 metara i povezat će se s temeljnom gredom dimenzija 100 puta 60 centimetara. Prvi red mikropilota smjestit će se na pješačkoj stazi kroz groblje, a drugi red pilota na putu ispod groblja koji će ujedno služiti kao temelj za potporni zid. Prvi red mikropilota koji se postavlja na pješačkoj stazi kroz groblje, dužine je oko 42 metra, a završava s naglavnom gredom dimenzija 100 puta 60 centimetra, na koju se postavljaju betonski opločnici. Drugi red mikropilota postavlja se na putu ispod groblja, a završava s naglavnom gredom dimenzija 100 puta 60 centimetra na koju se izvodi AB potporni zid debljine 40 i visine dva metra, dužine oko 66 metara. Uz zid se postavlja drenažna cijev. - Dio radova koji nisu obuhvaćeni projektom izvest će Komunalno Bedekovčina, a riječ je o radovima na izmještanju instalacija, betonskih opločnika sa staze te ponovno postavljanje.

 

NAjčitanije