'Mladi u Hrvatskoj najviše su ovisni o alkoholu, računalnim igrama i klađenju'

Autor ih

Društvo socijalnih radnika Krapinsko-zagorske županije tijekom godine organizira niz edukacija koje su stručno usavršavanje socijalnih djelatnika, a jedno takvo događanje je organizirano i u Centru za mlade u Zaboku

Soc radnici

Društvo socijalnih radnika Krapinsko-zagorske županije tijekom godine organizira niz edukacija koje su stručno usavršavanje socijalnih djelatnika, a jedno takvo događanje je organizirano danas i u Centru za mlade u Zaboku. O važnosti ovakvih događanja za struku rekla nam je Dubravka Smolić,  predsjednica Društva socijalnih radnika Krapinsko-zagorske županije te magistrica socijalnog rada koja radi u domu Bidružica u Desiniću.

Dr. Jadranka Ivandić Zimić je održala predavanje 'Mladi i ovisnosti' koja se osvrnula na nedavna istraživanja i o problematici zlouporabe droga u kategoriji mladih, a drugo predavanje prof. dr znanosti Ksenija Butorac koja je profesorica na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu i na Visokoj policijskoj školi.

Doktorica Ivandić Zimić koja radi u Službi za suzbijanje droga Hrvatskog zavoda na javnom zdravstvu objasnila je kako raditi prevenciju ovisnosti kod mladih te kako je bitna uloganja obitelji kod onih adolescenata koji su ovisni o bilo kojem opojnom sredstvu.  - Trendovi konzumiranja droga i sredstava ovisnosti zadnji trendovi iz 2015. godine govore da je među mladima puno rašireno pijenje alkoholnih pića, tu ovisnosti o računalnim igrama, klađenju, ali tu je i problem droge koji je raširen u postotku od 20 posto. Taj postotak se ne mijenja unatrag četiri godine koje provodi ESPAD istraživanje. Mladi najčešće koriste marihuanu, ali značajno koriste nove droge, osobito Galaxy koji je stavljen na listu zabranjenih droga. Mladi iskušavaju legalna sredstva ovisnosti s 13 ili 14 godina, dok sa drogama počinju oko 15 ili 16 godine - rekla je Ivandić Zimić, a dodala kako neće svaka mlada osoba koja koristi bilo koje sredstvo ovisnosti razviti  problematičnu uporabu ili ovisnost nego će to eksperimentiranje uz dobro djelovanje školskog sustava, stručnjaka i obitelji prestati. 

- Postoje mladi koji su izloženi višestrukim rizicima i vrlo su rizični za pojavu kasnije ovisnosti u dobi od 19-20 godina i upravo zbog njih treba kreirati učinkovite programe prevencije. Uloga obitelji je izuzetno bitna jer je obitelj izvor podrške, sigurnosti i emocionalne topline, ali valja naglasiti da je i obitelj uzrok mnogobrojnih problema koji mogu uzrokovati osjetljivost djeteta što može dovesti do problema u ponašanju, uključujući i problem ovisnosti.  Bez uključivanja obitelji uspjeh tretmana i preventivnih problama neće biti velik - zaključila je Ivandić Zimić.

 

NAjčitanije