'Pet žena vodi glavnu riječ u zagorskim gradovima i općinama, a po broju mjesta u Županijskoj skupštini treći smo u Hrvatskoj'

Autor mš/sp

Prema Zakonu o ravnopravnosti spolova, na svakoj listi mora biti zastupljeno najmanje 40 % žena, a nepoštivanje te odredbe trebalo bi se kažnjavati s kaznom od 20.000 kuna za listu za općinsko vijeće te 40.000 kuna za listu za gradsko vijeće odnosno županijsku skupštinu

    Tajana Broz

Na nedavno održanim lokalnim izborima u našoj je županiji izabran najveći broj žena koje će voditi neke jedinice lokalne samouprave od uspostave županije, gradova i općina. Jasenka Auguštan Pentek izabrana je za gradonačelnicu Zlatara, Danijela Pongrac za načelnicu Kraljevca na Sutli, Ksenija Krivec Jurak za načelnicu Zagorskih Sela, Mladenka Mikulec za načelnicu Mača, a Ljubica Jembrih za načelnicu Lobora. Podsjetimo, nakon lokalnih izbora održanih prije četiri godine imali smo samo jednu načelnicu, već spomenutu Danijelu Pongrac. Zakon o ravnopravnosti spolova propisuje da na izbornim listama mora biti najmanje 40 % žena, a taj isti zakon propisuje i kazne ako to tako ne bude. Političke stranke za svaku listu na kojoj nije zastupljeno najmanje 40% pripadnika/ca podzastupljenog spola trebale bi platiti platiti novčane kazne - 20.000 kuna za listu za općinsko vijeće te 40.000 kuna za listu za gradsko vijeće odnosno županijsku skupštinu.

Najviše žena

Kakvo je sada, nakon lokalnih izbora, stanje i jesu li stranke ikada platile kazne za nedovoljne kvote podzastupljenog spola, pitali smo predsjednicu za Povjerenstva za ravnopravnost spolova Krapinsko – zagorske županije, Tajanu Broz. Ističe, ove bi se godine, odnosno nakon netom održanih lokalnih izbora, po prvi puta trebale početi naplaćivati kazne onima koji nisu zadovoljili žensku kvotu na izborima. – Postojao je prijelazni period od tri izborna ciklusa u kojem su stranke morale implementirati odredbe zakona. Čini mi se kako su rezultati dosta bolji jer evo, od uspostave Županije, gradova i općina, imamo najviše žena na izvršnim pozicijama. Tako nakon održanih izbora imamo četiri načelnice te jednu gradonačelnicu – naglasila je Broz.

KZŽ na trećem mjestu

I kada je u pitanju Županijska skupština, situacija je zadovoljavajuća. U novom sazivu svoje mjesto imaju 15 žena od ukupno 41 mjesta čime se naša Županija svrstava na treće mjesto iza Grada Zagreba i Istarske županije. Predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova rekla je kako posjeduju podatke i za gradska vijeća, a koji govore da u čak dva grada žene čine više od 40 posto vijećnika. – Riječ je o Zlataru gdje je u vijeću 46 % žena te u Pregradi gdje je 40 % žena. Najgora situacija je u Oroslavju gdje u vijeću sjedi samo jedna žena – istaknula je Broz dodajući da, generalno gledajući, najmanje odluku o kvotama poštuje HDZ i njegovi koalicijski partneri kojima bi se na državnoj razini trebalo naplatiti kazne u iznosi koji se kreće oko 9 milijuna kuna. Ipak, Broz je naglasila kako nije sasvim jasno na koji će se način naplaćivati kazne jer je nejasno, primjerice, kakve su sankcije ako netko kaznu ne plati, a nejasno je i kome se kazna naplaćuje ako je riječ o koaliciji stranaka – stranci koja je nositelj liste ili će se raspodijeliti na sve stranke.

Zlatarsko vijeće rekorder

Među svijetlim je primjerima u KZŽ Grad Zlatar. Gradonačelnica Zlatara Jasenka Auguštan – Pentek komentirala je činjenicu da u Gradskom vijeću Zlatara po prvi puta sjedi čak 7 žena, od 15 članova Vijeća. - Imamo zastupljenost žena na listi kojom ne zadovoljavamo samo formu i kvote, već se tu nalaze osobe koje bi mogle kvalitetno sudjelovati u političkom životu grada Zlatara. Na listi smo imali 8 žena i 7 muškaraca. Žene na našoj listi nisu bile samo broj ili kvota, što je vidljivo iz toga što je od 10 vijećnika koliko smo dobili, u Vijeće ušlo 5 žena i 5 muškaraca. Isto tako, na čelu Grada Zlatara po prvi puta je žena – rekla je Auguštan - Pentek koja je osvojila čak 74,19 % glasova na izborima čime je svrstana u kategoriju rekordera na nacionalnoj razini po broju osvojenih glasova.

NAjčitanije