U Hrvatskoj se godišnje utopi oko 90 osoba

Tužno je što smo ovu ljetnu sezonu započeli s čak četiri žrtve utapanja

policija traka  (8).jpg

U Hrvatskoj godišnje od slučajnog utapanja umre oko 90 osoba, a utapanje je, nakon prometnih nesreća, drugi vodeći uzrok smrti kod djece u Hrvatskoj, upozorava Hrvatski Crveni križ, koji će 24. i 25. srpnja drugi put obilježiti Svjetski dan prevencije utapanja, piše index.hr.

Crveni križ ima najveću bazu osposobljenih spasioca u Republici Hrvatskoj. Njihova iskustva pokazuju da do utapanja najčešće dolazi zbog neznanja plivanja, konzumacije alkohola, skoka s visine u vodu neprovjerene dubine, ulaska u vodu dok je osoba vruća, nepoštovanja uputa i znakova na plažama te puštanja djece u vodu bez nadzora.

"Tužno je što smo ovu ljetnu sezonu započeli s čak četiri žrtve utapanja. Ove je godine slogan da svatko od nas može učiniti barem jednu stvar kako bi spriječio utapanje i to je istina. Svi mi možemo i moramo paziti i na sebe i na druge", ističe voditeljica Spasilačke službe Hrvatskog Crvenog križa Silvana Radovanović.

Dnevno se na svijetu utopi 650 osoba, 26 svakih sat vremena

Na svjetskoj razini dnevno se utopi 650 osoba, odnosno 26 ljudi svakih sat vremena. Svjetski dan prevencije utapanja obilježit će se u nedjelju, 24. srpnja, od 10 sati na plaži Kolovare u Zadru, gdje će biti organizirane spasilačke radionice za djecu, radionice prve pomoći te pokazna vježba spašavanja utopljenika iz mora.

"Utapanje je javnozdravstveno pitanje koje pogađa sve zemlje i regije, ali malo o tome govorimo i upravo zato se i krenulo sa Svjetskim danom prevencije utapanja. Cilj je informirati i educirati ljude. Utapanje se možemo dogoditi svakome od nas", napominje Radovanović.

U ponedjeljak, 25.srpnja, prepoznatljivi objekti i građevine u 9 gradova - Zagrebu, Rijeci, Vukovaru, Osijeku, Zadru, Puli, Splitu, Šibeniku i Varaždinu - bit će obojene plavom bojom kako bi se poslala poruka o važnosti prevencije utapanja, poručili su iz Crvenog križa, piše index.hr.

NAjčitanije