Upotreba petardi će se potpuno zabraniti!
Ministarstvo unutarnjih poslova je 8. siječnja 2020. godine otvorilo savjetovanje za zainteresiranom javnošću za nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja
Ministarstvo unutarnjih poslova poziva predstavnike zainteresirane javnosti da dostave svoje primjedbe i prijedloge putem elektroničke aplikacije e-Savjetovanje do 7. veljače 2020. godine.
Ministarstvo unutarnjih poslova je 8. siječnja 2020. godine otvorilo savjetovanje za zainteresiranom javnošću za nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, javlja Vijesti.hr.
Ovim Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske preuzet je niz Direktiva Europske unije koje reguliraju pitanja nadzora nabave i posjedovanja oružja, uspostave sustava za identifikaciju i sljedivost eksploziva za civilnu uporabu, usklađivanja zakonodavstva država članica u odnosu na stavljanje na raspolaganje pirotehničkih sredstava na tržište, kao i stavljanje na tržište eksploziva za civilnu uporabu i nadzor nad istima.Radi sustavnog kršenja odredbi važećeg Zakona kojima su uređena pitanja prodaje i uporabe petardi i redenika kategorije F2 i F3, s ciljem zaštite života i zdravlja ljudi, a posebno osoba mlađih od 18 godina, predloženim izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, pored dosadašnje zabrane petardi i redenika kategorije F3, zabranjuje se prodaja, posjedovanje i uporaba petardi i redenika kategorije F2 građanima za osobne potrebe, piše Vijesti.hr.
Također, iako je Zakonom zabranjena uporaba pirotehničkih sredstava kategorije F2 i F3 osobama mlađim od 18 godina, prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, najčešće ozlijeđene osobe su upravo osobe mlađe od 18 godina, a sve ozljede nastale su od uporabe petardi i redenika iz navedenih kategorija. S tim u vezi, u periodu od 15. prosinca 2017. do 8. siječnja 2018. godine, od uporabe petardi ozlijeđeno je 16 osoba, od čega petero djece mlađe od 14 godina, a od 15. prosinca 2018. do 8. siječnja 2019. godine ozlijeđene su 23 osobe, od čega 6 djece.
Nadalje, predloženo zakonsko rješenje ima za cilj smanjiti i broj smrtno stradalih i ozlijeđenih životinja, o kojim su događajima tijekom primjene važećeg Zakona učestalo izvješćivale zabrinute udruge i brojni građani.