[VIDEO] Krenuli su s tri krmače, a danas ih imaju 28 i isključivo se bave proizvodnjom odojaka

Još uvijek ima uzgajivača svinja u našoj županiji, ali ih se svake godine sve više gasi. Kupi kartu i ode… Irska, Njemačka…Oni uporni i žilavi opstaju

glavna.jpg

Na gospodarstvu obitelji Gredelj iz Mihovljana već se dvadeset godina uzgajaju svinje. Krenuli su s nekoliko krmača, a danas ih imaju 28 i isključivo se bave proizvodnjom odojaka. Riječ je o pasmini njemački landras miješanih s durokom. Zanimljivo je da se ovom poljoprivrednom proizvodnjom - svinjogojstvom prvo počeo baviti djed Josip, nastavio sin Josip, a veliku volju nastaviti se baviti svinjogojstvom pokazuje i unuk Josip.

Tri generacije Jožeka u obitelji Gredelj u svinjogojstvu i više su nego dokaz da u svakom poslu mora biti i ljubavi. Zato su i opstali. Još uvijek ima uzgajivača svinja u našoj županiji, ali ih se svake godine sve više gasi. Kupi kartu i ode… Irska, Njemačka… oni uporni i žilavi opstaju.

Cijena u padu

Na farmi radi cijela obitelj Gredelj, a posebno će biti posla najesen kada će krenuti berba kukuruza. Beru 70 -ak tona. Više brige za svinjogojce, kaže, trebala biti pokazati i županija, a potpore iz europskih fondova do sada su mu izmakle. Ili je preveliki ili premali proizvođač da se uopće prijavi ili pak nema dovoljan broj bodova. Ukazao je i na novi problem, a to je zakon kojim će se skinuti poticaj ljudima koji nemaju ugovor za zemljište, a u Zagorju će to biti nemoguća misija jer nitko nema čiste parcele da možeš dobiti ugovor. Tek tada možemo očekivati još više zapuštenih parcela. -Trenutno i nije najbolja situacija za poljoprivredu, jer iako smo na vrhunsku turističke sezone, more…, i potražnja bi trebala biti velika, ne možeš domaći odojak prodati. U biti nije da ga ne možeš prodati, već je problem cijena. Odnosno, ako ga želiš prodati, moraš ga dati po nižoj cijeni. Do 30 kilograma on mora ići van, kakva god da je cijena. Sada je cijena 15 kuna plus PDV – ispričao je Josip Gredelj mlađi. Uvijek je tako ljeti, mada, kaže, da njemu to meni nije normalno.

- Jer vidimo da se odojci stalno vrte i da im je cijena velika. I definitivno je onda kriv uvoz. Mi kada pokrijemo troškove, gotovo smo u minusu. Cijena je pala, sad prema jeseni i prema Božiću će početi rasti, ali to je tek 3 – 4 mjeseca kada se drži ta veća cijena, dok je većinu godine niža – ispričao je Gredelj.

Zatvoreni uzgoj

No, zato imaju sigurno tržište, odojke prodaju, nešto na malo malim kupcima, a većinu otkupljivaču Mesnicama Vugrinec. Kaže, jako korektnom partneru i platiši, no i on se razumljivo bazira na tržišnoj cijeni. – Treba puno fizičkog rada, ali i financija. Mi kompletno proizvodimo svu hranu za naše svinje. Borimo se, volimo to i nekako ide – priznaje Josip Gredelj, koji već ima i malog nasljednika, sina Josipa, koji se zanima za istu poljoprivrednu granu. Na naše pitanje hoće li nastaviti djedovim i očevim stopama, kaže da hoće. Već i sad rado pomaže. S obzirom na pojavu afričke svinjske kuge u susjednoj Srbiji, Gredelj kaže kako oni imaju zatvoreni uzgoj, što je puno sigurniji način. – Nadamo se da neće doći do nas, no bojimo se, jer ako dođe do toga, teško će biti opet napuniti farmu i krenuti iznova – kaže Gredelj, koji najveću opasnost vidi u nekontroliranom uvozu.

NAjčitanije