Suđenje optuženim za pljačku oroslavske Fine

Piše: Zoran Gregurek
U sjeni pravnih manevara obrane prolazi suđenje optuženom dvojcu za pljačku poslovnice Fine u Oros

pljackarestorana.jpg

U sjeni pravnih manevara obrane prolazi suđenje optuženom dvojcu za pljačku poslovnice Fine u Oroslavju. Sažetak je zadnjih događanja na Županijskom sudu u Zlataru, pred čijim se vijećem od rujna prošle godine sudi Tihomiru Patalenu (44) iz Zagreba i Elvisu Kalaču (28) iz Čakovca pod optužbom da su ujutro 6. kolovoza 2003. godine maskirani i naoružani opljačkali oroslavsku Finu, i odvezli se u «lancia prizmi» sa plijenom od 299.000 kuna.

Zagrebački odvjetnici Ljiljana Planinić i Milenko Umičević, naime, otkazali su punomoć svojim branjenicima, pa je ročište zakazano za ponedjeljak odgođeno, a Patalen i Kalač moraju izabrati nove branitelje.

Razlog otkazivanja punomoći u završnici suđenja možemo tražiti u trzavicama između obrane i predsjednika sudskog vijeća. Prije mjesec dana Umičević i Planinić žestoko su protestirali na ulasku u sud, budući da je sudski stražar, po nalogu suca, htio pregledati njihove torbe i odjeću. Odvjetnici su to smatrali uvredom i nisu pod tim uvjetima htjeli ući u sudnicu.

Kad ih je sudac Tomislav Ivanda svejedno pozvao, pokušavajući smiriti uzavrelu atmosferu, odvjetnici su zatražili njegovo izuzeće. Tvrdili su da ih je sudac uvrijedio «kao nitko i nikada do sada», te da ovakav postupak suda nije uobičajen u drugim sudovima te da im je narušen odvjetnički dignititet.

Zahtjev za izuzećem nekoliko dana kasnije odbio je prvi čovjek zagorskih sudaca – predsjednik zlatarskog Županijskog suda Marko Maloča s obrazloženjem da je zahtjev neosnovan. Maloča je rekao i da predsjednik vijeća mora imati glavnu riječ u raspravi pa da je tako i njegovo legitimno pravo, kazao je, da naredi pregled svih osoba koje dolaze u sudnicu.

Inače, ovo nije prvi zastoj u suđenju. Jesenas je rasprava odgođena na nekoliko tjedana jer se obrana nije slagala da se preslušaju audio zapisi razgovora pribavljenih tajnim praćenjem, koji bi navodno mogli inkriminirati optužene.

Obrana je kazala da bi se time narušila prava i slobode optuženih zajamčene Ustavom jer se tajno praćenje i prisluškivanje može primijeniti za razbojništvo sa teškim posljedicama, a što po mišljenju obrane u konkretnom nije slučaj. Vijeće je odbilo prijedlog obrane, uslijedila je žalba Vrhovnom sudu, koji pak žalbu nije prihvatio.

Znači na sljedećoj bi se raspravi trebalo čuti što su to tajne službe snimile, a što bi moglo iza rešetaka staviti Patalena i Kalača. Ne želimo prejudicirati završetak suđenja, no činjenica je da dosad nije bilo čvrstih dokaza koji bi teretili optužene da su počinili pljačku.

Naprotiv, Kalačevi prijatelji iz Čakovca svi su odreda rekli da je Elvis u doba kad je opljačkana Fina u Oroslavju bio s njima na piću u jednom čakovečkom kafiću, gdje se slavilo rođenje sina jednog od mladića. Patelen se, pak, prema nekim tvrdnjama svjedoka tog 6. kolovoza preklani nalazio u Sloveniji.

To više što su Patalen i Kalač pritvoreni tek pet mjeseci nakon pljačke u Oroslavju, a u međuvremenu su ih pratile tajne službe koje su snimile moguće kompromitirajući materijal, koji je sad glavni (i jedini) oslonac tužiteljstvu.

Podsjetimo i da je u pljački sudjelovalo četvero pljačkaša, a na optuženičkoj klupi sjedi dvojica okrivljenih. Patalen i Kalač već 14. mjesec provode u pritvoru, koji im najduže može trajati još deset mjeseci.