3. prosinac – Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Autor Zagorje.com

Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se uz aktivnosti promicanja razumijevanja problematike invaliditeta i mobilizacije podrške koja omogućuje dostojanstvo, ostvarenje prava i dobrobiti osobama s invaliditetom.

invalidi.jpg

Nakon što su Ujedinjeni narodi proglasili 3. prosinca Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, UN-ova je Komisija za ljudska prava u svojoj rezoluciji 1993/29 od 5. ožujka 1993. pozvala zemlje članice da ističu obilježavanje 3. prosinca: "s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava  i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu."
 
Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se uz aktivnosti promicanja razumijevanja problematike invaliditeta i mobilizacije podrške koja omogućuje dostojanstvo, ostvarenje prava i dobrobiti osobama s invaliditetom. Također, nastoji povećati svijest o dobitku i pozitivnim aspektima uključivanja osoba s invaliditetom u sve aspekte života.

Međunarodni dan osoba s invaliditetom, 3. Prosinca, je za velik broj ljudi možda jedini dan u godini kada se i "zdravi" sjete prepreka i problema koje invalidne osobe svakodnevno imaju.

Također, to je i ponovna prilika da podsjetimo na važnost uklanjanja zapreka za ravnopravan život osoba s invaliditetom, ne samo onih arhitektonskih, već u prvom redu zapreka u glavama koja su rezultat naših stavova prema osobama s invaliditetom. Podsjećamo da je Republika Hrvatska potpisnica Konvencije o pravima osoba s invaliditetom koja potrebe ovih osoba vidi kao pitanje njihovih temeljnih ljudskih prava.

Prema ovim podacima čak 13% ukupnog stanovništva županije osobe su s invaliditetom, po čemu Krapinsko-zagorska županija zauzima vodeće mjesto među županijama po udjelu osoba s invaliditetom.

Upravo stoga, Krapinsko-zagorska županija aktivno se zalaže i konkretno kroz niz aktivnosti kao što su sufinanciranje rada i programa udruga osoba s invaliditetom, sufinanciranje osobnog asistenta u školama, sufinanciranje ugradnje dizala i uklanjanja drugih  arhitektonskih prepreka u školama, zdravstvenim ustanovama i drugim javnim institucijama, aktivno djeluje na uključivanju osoba s invaliditetom i njihov ravnopravan položaj u društvu.    

S ciljem uključivanja osoba s invaliditetom na tržište rada, provodi se projekt Poticanje intenzivnijeg uključivanja OSI na tržište rada (IV komponenta IPA programa), u sklopu kojeg je donesen i Županijski akcijski plan zapošljavanja OSI za područje KZŽ, kao i projekt UNLIMITED namijenjen edukaciji i dodatnom obrazovanju OSI s ciljem njihovog lakšeg uključivanja na tržište rada. Partneri u projektu su: KZŽ, ZARA, Hrvatski zavod za zapošljavanje, dok su suradnici Obrtnička komora KZŽ i Gospodarska komora KZŽ.

Na poticaj Krapinsko-zagorske županije 10 udruga osoba s invaliditetom s područja županije potpisalo je Sporazum o suradnji i partnerstvu s ciljem jačanja suradnje među udrugama i  ostvarivanja i promicanja prava osoba s invaliditetom, zajedničkog istupanja, iniciranja i predlaganja mjera, te konkuriranja na domaćim i inozemnim natječajima.

Na posljednjem sastanku udruga osoba s invaliditetom Sonja Borovčak, zamjenica župana za društvene djelatnosti, najavila je osnivanje Povjerenstva za osobe s invaliditetom Krapinsko-zagorske županije kao i izradu srednjoročnog Operativnog plana za provođenje Strategije za osobe s invaliditetom (2012.-2015.). Naime, Strategiju za osobe s invaliditetom Krapinsko-zagorska županija donijela još 2008. god., među prvim županijama u republici Hrvatskoj.

NAjčitanije