Vetropack Straža nastavlja s ulaganjima u obnovljive izvore energije
Vetropack Straža d.d. nastavlja unaprjeđivati održivost proizvodnje stakla u tvornici u Humu na Sutli – izgradnjom treće sunčane elektrane, nazvane Vetropack Straža III. Provedbom ovog projekta, sufinanciranim sredstvima Modernizacijskog fonda, očekuje se smanjenje emisija ugljika za 300 tona godišnje. Riječ je o još jednoj potvrdi Vetropackove predanosti zaštiti klime, u skladu sa smjernicom "Transparentna održivost" definiranom u Strategiji 2030.
Početak projekta planiran je za rujan 2024. i tijekom 11 mjeseci na krovnim površinama dijela tvorničkih zgrada bit će postavljena ukupno 4483 solarna panela i 25 invertera. Projekt MF-2023-1-1-120 sufinanciran je na temelju ugovora s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Vrijedan ukupno 1.363.108,89 eura, projekt sufinancira Modernizacijski fond u iznosu od 817.865,33 eura.
Proizvedena energija koristit će se za proizvodnju staklenih boca i staklenki u tvornici u Humu na Sutli. "Projekt podržava Vetropackov održiv razvoj smanjenjem potrošnje energije oko 1900 MWh godišnje i emisija stakleničkih plinova za 300 tona CO2 godišnje", istaknuo je Mario Berc, direktor sektora Tehnike u Vetropack Straži.
Izgradnja sunčane elektrane i korištenje izvora obnovljive energije u proizvodnji izravan je doprinos Vetropackovu cilju smanjenja emisija CO2 za 30 posto po toni proizvedenog stakla do 2030. godine (u usporedbi s 2019.). Ciljevi smanjenja emisija usklađeni su sa znanstveno utemeljenim podacima koje nam je ustupila inicijativa Science Based Targets (SBTi), a kojoj se Vetropack pridružio 2022. godine. U travnju 2024. Vetropack je inicijativi Science Based Targets predao specifične ciljeve za smanjenje emisija CO2 na validaciju.
Na putu prema obnovljivoj energiji od 2019.
Darko Šlogar, predsjednik Uprave Vetropack Straže, istaknuo je: "Sunčana elektrana Vetropack Straža III primjer je značajnog utjecaja strateških ulaganja u poboljšanje energetske učinkovitosti i smanjenje našeg okolišnog otiska. Postavljanje treće sunčane elektrane u našoj tvornici, nakon prve dvije postavljene 2019. godine, predstavlja još jedan značajan korak naprijed u našoj posvećenosti održivoj proizvodnji i korporativnoj odgovornosti." U Vetropack Straži, nekad neiskorištene velike krovne površine pretvorene su u produktivnu imovinu postavljanjem 3400 solarnih panela još 2019. godine. Paneli pokrivaju površinu od 5565 m² i proizvode oko 1000 MWh električne energije godišnje koja se koristi za proizvodnju komprimiranog zraka. Voditelj projekta Mario Berc tada je istaknuo: "Ovim projektom krenuli smo jednim novim putem."
Od 2019. tvornica nastavlja s održivim upravljanjem energijom, između ostalog pridruživanjem virtualnoj elektrani KOER 2023. godine. Ova suradnja doprinosi stabilnosti hrvatskoga energetskog sustava integriranjem novih kapaciteta obnovljive energije, omogućujući Vetropack Straži važnu ulogu u razvoju održivije energetske infrastrukture. Nova sunčana elektrana dodatno povećava Vetropackovu proizvodnju obnovljive energije i jača njegovu ulogu u virtualnoj mreži, odnosno podršku zelenoj tranziciji hrvatskoga gospodarstva prema održivijem energetskom sustavu.
Osiguravanje energetske stabilnosti
Tvornica kontinuirano jača svoje strategije upravljanja energijom usredotočujući se na operativnu stabilnost. Primjer toga je i izgradnja plinskih stanica koje osiguravaju pouzdane alternativne izvore energije za tvornicu u slučaju prekida javne opskrbe plinom. Ovo integrirano tehničko rješenje kombinira sintetički plin (proizveden miješanjem ukapljenog naftnog plina i zraka) i prirodni plin iz spremnika komprimiranog prirodnog plina kako bi se osigurala operativnost cijelog proizvodnog procesa u slučaju prekida. "Pouzdana opskrba energijom i resursima ključna je za nas, jednako kao i zaštita klime – a sunčane elektrane podržavaju oba cilja", zaključio je Darko Šlogar i dodao: "Svaki korak koji Vetropack poduzima na svom putu prema održivosti potvrđuje njegovu vodeću ulogu u održivoj transformaciji staklarske industrije i posvećenost ne samo ispunjavanju, već i postavljanju novih standarda u održivosti i operativnoj izvrsnosti."
Postojećih 3400 solarnih panela nalazi se na krovovima skladišta gotove robe, nekada neiskorištenim površinama.
Energija proizvedena sunčanom elektranom Vetropack Straža III bit će korištena za proizvodnju novih staklenih boca i staklenki.
Darko Šlogar, predsjednik Uprave Vetropack Straže d.d.: "Sunčana elektrana Vetropack Straža III primjer je značajnog utjecaja strateških ulaganja u poboljšanje energetske učinkovitosti i smanjenje našeg okolišnog otiska."
O Vetropack grupi
Vetropack grupa jedan je od vodećih europskih proizvođača staklene ambalaže za hranu i pića s oko 3800 zaposlenih i neto prihodom od 898,8 milijuna švicarskih franaka (2023.). Obuhvaća najsuvremenije staklane te prodajne i distribucijske urede u Švicarskoj, Austriji, Češkoj, Hrvatskoj, Slovačkoj, Ukrajini, Italiji, Republici Moldovi i Rumunskoj.
Svojim radom omogućujemo uživanje u hrani i piću na siguran, elegantan i odgovoran način. Jer staklo je održivo ambalažno rješenje i savršen materijal za sigurno čuvanje namirnica. Našim holističkim pristupom Service plus+ podržavamo kupce u optimizaciji njihovih lanaca vrijednosti i jamčimo sigurnost potrošača. U tom smislu nastojimo izgraditi bliske i dugoročne odnose. Ponašamo se odgovorno prema okolišu i ekonomično te u skladu s time težimo minimalnom ugljičnom otisku duž čitavog opskrbnog lanca, uz posvećenost recikliranju kao ključu za optimizaciju životnog ciklusa proizvoda.