'Ključno je da žene znaju da ne trebaju trpjeti nasilje'
DOM ZA ŽRTVE NASILJA NOVI POČETAK: Tijekom prošle godine omogućen je smještaj za ukupno 20 korisnika, 7 žena i 13 djece s područja naše i nama susjednih županija
Obiteljsko nasilje nad ženama u RH je u porastu, prema zadnjim podacima MUP – a za 2024., istaknula je zamjenica župana Jasna Petek na konferenciji za novinare o aktivnostima Dom za žrtve nasilja Novi početak.
- Izvršeno je 18 femicida, u porastu su kaznena djela na štetu članova obitelji u odnosu na prekršajna. Podaci pokazuju da su upravo tih kaznenih djela na štetu članova u obitelji 13 posto izvršile žena, a 87 muškarci – rekla je Petek. Dodala je da je KZŽ 2015. godina usvojila Europsku povelju o ravnopravnosti spolova, od 2012. ima SOS telefon za žrtve obiteljskog nasilja, od 2017. Savjetovalište, a Dom za žrtve obiteljskog nasilja Novi početak djeluje već 4 godine.
- Provodili smo i razne akcije informiranja, educiranja i senzibiliziranja zajednice o nasilju kao neprihvatljivoj kategoriji. Imali smo i akciju I tebe se tiče, proglasili smo i sigurno mjesto za žene, ne samo u KZŽ već 20 – ak općina i gradova, imamo cjeloviti sustav podrške žrtvama nasilja. Nakon izlaska iz Doma Novi početak i dalje pružamo podršku žrtvama nasilja na način da im omogućimo po određnim kriterijima još nekoliko mjeseci stanovanja dok se ne snađu. Možemo biti ponosni da u KZŽ imamo kvalitetan sustav podrške žrtvama obiteljskog nasilja – napomenula je zamjenica župana.
Aneta Škreblin, zamjenica ravnateljice Doma, istaknula je da ustanova, osim stanovanja, prehrane, higijenskih potrepština, odjeće, obuće, brige o zdravlju i fizičkoj sigurnosti, pruža i stručnu podršku i savjetovanje.
- Početak prošle godine obilježilo je preseljenje Sigurne kuće s privremene na trajnu lokaciju. Preseljenjem je povećan smještajni kapacitet koji iznosi 15 korisnika, što uključuje muškarce, žene i djecu. Osiguran je dovoljan smještajni kapcitet za žrtve nasilja s područja naše županije i drugih područja Hrvatske. Smještaj se ostvaruje poredstvom Zavoda za socijalni rad ili temeljem zahtjeva policije. Usluga smještaja za korisnike i korisnice je besplatna. Tijekom prošle godine omogućen je smještaj za ukupno 20 korisnika, od toga 7 žena i 13 djece s područja naše i nama susjednih županija. Pri tome su realizirana tri hitna smještaja. Od samog početka rada doma u prosincu 2020. godine smještaj je osiguran za ukupno 77 osoba, 30 žena i 47 djece. Trajanje smještaja je od 7 dana do 8 mjeseci – rekla je Škreblin.
Iz godine u godinu se pokazuje da su korisnici najčešće žrtve dugotrajnog, višegodišnjeg nasilja i to kombiniranog tipa, psihičkog i tjelesnog nasilja. - Kontinuirano se pokazuje da to nasilje najčešće počinje nekakvim 'lakšim' oblicima, kao što su omalovažavanja, vrijeđanja, razni oblici kontrole, ljuborome i slično, koji se često niti ne prepoznaju kao nasilje, ali s vremenom prerastaju u sve teže i teže oblike nasilničkog ponašanja. Većina korisnica je nasilje prvi puta prijavila prilikom dolaska u sigurnu kuću, a što se tiče počinitelja nasilja, oni su u najvećoj mjeri bračni ili izvanbračni parner, a u manjem broju radilo se o nasilju od drugih članova obitelji – napomenula je Škreblin.
Pomoć se može ostvariti osobnim dolaskom, putem telefona i e-maila. Moguće je na taj način ostvariti i anonimno savjetovanje. Rad doma je financirala u 2024. godini KZŽ u sa 70.000 eura, a 28 JLS s područja županije sudjelovalo je s ukupno 62.000 eura. U 2024. Dom je ostvario vlastite prihode 52.500 eura temeljem ugovra o pružanju socijalnih usluga sklopljenih s nadležnim ministarstvom.
- Moramo se zamisliti nad time što se događa oko nas. Razgovarajući sa ženama žrtvama nasilja, uvijek je ista priča – 'najmanje je boljelo to što me tukao. Udarac najmanje boli, najviše bili što su to gledala moja djeca i što me ponizio kao čovjeka'. To su najveće strahote i traume svake zlostavljane žene. Zlostavljače moramo razotkriti i izolirati. Naša tolerancija je nulta na svaku vrstu nasilja. Jedino je dobro da imamo takav sjajni novi dom, i da žene znaju da ako se odluče prijaviti, da imaju kamo otići i da ćemo im omogućiti i stanovanje i nakon što odu iz sigurne kuće. Ključno je da žene znaju da ne trebaju trpjeti nasilje, sve je bolje od toga. Jer ako se djeca direktno i ne zlostavljaju, zlostavljaju se gledajući nasilje i pitanje kakve će traume imate i kako će to na njih utjecati kada će biti odrasli ljudi – naglasio je župan Željko Kolar.
Dodao je da su se u sufinanciranje uključile i općine i gradovi, jer je bitno da se pošalje poruka da su svi u tome zajedno. – Hvala JLS koje su se uključile, a ove koji se nisu, pozivam da to naprave ove godine, ne zbog nas već prvenstveno zbog njih, zbog poruke koju šaljemo – poručio je Kolar.