Prethodni članak
Sljedeći članak

Svetokriški vinari pri Sv. Jani proslavili Vincekovo


Vinogradari i vinari, redom marni  ljudi, kroz godinu štuju svojih pet zapovjedanih svetaca koji ih prate i čuvaju, a fala Bogu i pomažu. Prvi u  godini je Sv. Vinko, a slavi se 22. siječnja. Po domaći, to je „Vincekovo“. Pada baš nekako u doba kad vino taman dozrije, dobije svoju punoću, okuse i arome. Opet, to je i doba kad vinogradari već poćinju gledati prema proljeću i novoj vinogradarskoj godini. Ujedno je to i važan termin u vegetativnom ciklusu u vinogradarskoj godini i u podrumu, pa se zato svaki vrijedni vinogradar koji iole drži do sebe i svoga truda na Vincekovo otputi v gorice, u svoj vinograd. Taj se blagdan i mora proslaviti baš u vinogradu. Običaj je to koji vrijedi kako za velikoga vinogradara tako i za onoga koji ima tek koji trsek ili brajdu.

Vinogradari i vinari, ali i ljubitelji dobre kapljice našega zelenoga Zagorja, a onda i članovi Udruge vinogradara i vinara Sveti Križ Začretje čuvaju tu navadu. Udruga je to za koju se zasigurno može reći kako je jedna od najaktivnijih i najuspješnijih u Hrvatskom zagorju, pa i šire. Pa su se tako svetokrišćani u duhu svojih „Štatuta“ i pri dobroj vjeri odlučili ove godine proslaviti Vincekovo  u suradnji s mještanima naselja Donja Pačetina i Završje Začretsko.

I tako su se članovi Udruge i mještani okupili u srijedu, baš na  Vincekovo, kako to i treba biti, najprije na Svetoj misi pri kapeli Sv. Ane u Završju Začretskom u kojoj se nalazi kip Sv. Vinka. Misu je ove godine predvodio župnik Župe Sv. Josipa i Gospe Lurdske, Barilovićki Leskovac, vlč. Tomislav Krajačić. U svojoj je propovijedi govorio o životu i važnosti Sv. Vinka, đakona i mučenika, zaštitnika vinogradara i vinara, te o zahvalnosti Gospodinu koji nam daje put u životu i snagu, kao što ju je imao Sv. Vinko izdržavši sve muke. 

Potom su vinari ovog vinarski šire prepoznatog vinorodnog kraja obavili važne ceremonije kako i priliči vinarima koji poštuju tradiciju i regule vezane uz taj dan. 
Procedura je pak za taj obred točno propisana i vinogradarima je se svakako vrijedi pridržavati. Uz kako se je to i opravdano očekivalo veliki broj svetokriških vinara i ljubitelja dobre kapljice, te predsjednika Udruge Nikole Grozaja i tajnika Gorana Roginića, pa onda i Načelnika Općíne Sveti Križ Začretje Marka Kosa i bez obzira na hladnoću i raskvašeno tlo, ove je godine Marko Jelinić ritualno orezao trs, spremio, po običaju, tri grančice s po tri pupa i koji će se potom kod kuće uz prozor staviti u vodu sve kako bi se moglo predvidjeti, kad pupovi potjeraju, kakva će biti nova vinogradarska godina. Obredno je zatim orezani trs i poškropljen, odnosno kršten, lanjskim vinom. Taj pak čin simbolizira, pače garantira, plodnost vinograda a onda i dobar urod na jesen i pune bačve. Vlč. Tomislav Krajačić je blagoslovio „delo i težake“, vinogradare, podrumare i sve nazočne, te im zaželio dobar urod i fino vino.  

A uz Blagdan Sv. Vinka idu i riječi:
Ak' na Vincekovo sa snježne strehe malo kaplje, biti će piti.
Ak' na Vincekovo sunce peče, v lagve vino teče.
Ak' se na Vincekovo v mlaki vode opere vrabec, na jesen bude dosti pijače.

Udruga vinogradara i vinara Sveti Križ Začretje tako je tradicionalno obilježila Vincekovo uz pučke špelancije. Ujedno je proslavom blagdana Sv. Vinka i za vinogradare započeo novi ciklus u vinogradima, a završiti će na Martinje i to krštenjem mladoga vina. Sve to na radost vinara i svih ljubitelja druženja, slasnoga zalogaja i još bolje kapljice. To je i način i stil živlenja prijatelja ne samo vinograda i vina već i svih pratitelja ritma prirode. Do Martinja, oni će proliti puno znoja a morati će i iskoristiti sva stečena znanja do kojih su došli tijekom mnogih vinarskih godina. A svakako onda, uz božju pomoć, opet sve to ponoviti nagodinu.  

Tekst: Zdravko Senčar     

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook