Prethodni članak
Sljedeći članak

Tradicijske drvene igračke Hrvatskog Zagorja sa UNESCO liste na izložbi u Beogradu

Hrvatska se predstavila sa izložbom pod nazivom „Tradicijske drvene igračke Hrvatskog zagorja“ koje se nalaze na Listi zaštićenih dobara nematerijalne baštine u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske


Muzeji Hrvatskog zagorja od 2007.g. provode projekt pod nazivom CRAFTATTRACT –Tradicijski obrti kao nove atrakcije za kulturni turizam u sklopu kojeg je u Kumrovcu u Muzeju „Staro selo“ otvoren Centar za tradicijske obrte, znanja i vještine.

U želji za očuvanjem tradicijske baštine projekt potiče razvoj mikrolokacija stvarajući uravnotežen odnos između turističkog i kulturnog sektora. Kao model za širenje u regiji od 2011.g. nastavlja se pod pokroviteljstvom Foruma slavenskih kultura te se partnerstvo proširuje na zemlje JI Europe.

Domaćin projekta ove godine je  Etnografski muzej u  Beogradu. 8.7.2013. otvorena je međunarodna izložba pod nazivom „Čarobne rukotvorine od drveta“ koja je obuhvaćala tradicijske proizvode iz Hrvatske,Slovenije, Makedonije, Srbije i Bugarske.

Hrvatska se predstavila sa izložbom pod nazivom „Tradicijske drvene igračke Hrvatskog zagorja“  koje se nalaze na Listi zaštićenih dobara nematerijalne baštine u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske, a od 2009. godine na popisu nematerijalnih dobara upisanih na UNESCO Reprezentativni popis nematerijalne svjetske baštine.

Autorice izložbe su stručnjaci etnolozi iz MHZ-Muzeja „Staro selo“ Kumrovec- Tihana Kušenić i Dunja Šarić. Uz izložbu izradu drvenih igračaka prezentirali su majstor Lovro Fijan iz Marije Bistrice i Ivana Šuštić koja je tradicijskom „tisicom“ oslikavala igračke.

Nematerijalna baština zahtijeva kontinuiranu brigu mnogih dionika kako bi se očuvala i odgovorila izazovima globalizacije, stoga su uz partnere na projektu na okruglom stolu sudjelovali su i predstavnici resornih Ministarstava iz Srbije, stručnjaci iz područja kulturnog turizma, novinari te obrtnici i nosioci tradicijskih vještina.

Ručno izrađeni proizvodi važna su protuteža masovnoj proizvodnji koju potiču globalizacijski procesi. Imajući to na umu mnogi predstavnici muzeja istaknuli su da su radionice nematerijalne baštine, sajmovi na otvorenom, vikend programi nužni za očuvanje povezanosti među ljudima - osnovne potrebe svakog pojedinca čime se održava i postojanost tradicijske baštine.

Prigodom otvorenja izložbe publici i uzvanicima obratio se direktor Etnografskog muzeja u Beogradu g. Miroslav Tasić koji je naglasio važnost ovakvih međunarodnih projekata, Saša Srećković zaposlenik Centra za nematerijalnu baštinu etnografskog muzeja u Beogradu te ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja, gđa. Goranka Horjan koja je naglasila vrijednost projekta Craftattract te njegovu održivost kroz suradnju muzejskih institucija, resornih ministarstava, obrtničkih komora i obrtnika i poznavatelja vještina na prostoru JI Europe.
 
Idući dan 9.7. održan je okrugli stol na temu “Uloga tradicijskih obrta u turističkom razvoju-mogućnosti i prijetnje“ na kojem su uz stručnjake iz muzejskih institucija JI Europe (Etnografski muzej u Beogradu (Srbija), Muzej na prostem Rogatec (Slovenija), EMO –ETAR, Gabrovo (Bugarska), N. U. Zavod i muzej Bitola (Makedonija), Muzeji Hrvatskog – zagorja – Muzej „Staro selo“ Kumrovec, Centar za tradicijske obrte (Hrvatska) sudjelovali i obrtnici te predstavnici resornih Ministarstava Republike Srbije.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook