Prethodni članak
Sljedeći članak

VIDEO S PROSVJEDA U POZNANOVCU: 'Maknite tu ekološku bombu!'


Mještani Poznanovca u Bedekovčini ponovo su danas izašli na ulice, da bi prosvjedovali tražeći da se iz njihova mjesta makne smeće koje im ugrožava zdravlje.

'Hoćemo čisti zrak, zemlju i vodu', 'Hoćemo zdravlje', 'Želimo zdrav život djeci i unucima', samo su neke od poruka s kojima su danas mještani Poznanovca u Bedekovčini izašli na ulice.

O ovom smo problemu splaljivanja plastike i skladištenja otpada u Poznanovcu, iza Inkopa, pisali i krajem 2023. godine, kada su mještani također prosvjedovali.

Tada su pričali kako se otpad vrlo često dovozi po noći, plastika spaljuje, što ne samo da smrdi, već zagađuje zrak, ali i zemlju i vodu.

Bojali su se tada, a boje se i sada, za svoje zdravlje i budućnost svoje djece i unuka.

Iako se otpad na ovo mjesto više ne dovozi i ne pali od 17. srpnja 2024. godine, smeće je još uvijek tu.

-Tražimo da se to smeće makne. I ono iznad površine zemlje i ono ispod površine zemlje, zakopano, jer čuli smo kada su dolazili po noći s bagerima, kopali i rasipavali nešto iz bačvi. Što je unutra zakopano, to nas interesira – kaže jedna od prosvjednica, Biserka Gorup.

Dodaje potreseno i kako je posljednjih godina puno ljudi oboljelo, a nažalost i umrlo od zloćudnih bolesti.

-Ne želim niti nabrajati koliko bolesnih imam u obitelji. Nikad toliko zloćudnih bolesti u Poznanovcu! Od čega to? Priča se da je u Zagrebu loš zrak radi smoga, a on čega onda je zagađen zrak u Poznanovcu, gdje je sve zelenilo? Molimo da se makne to, sve kaj je vani i kaj je zakopano. Molimo vas, pomognite nam! – kaže Biserka.

FOTOGALERIJU S PROSVJEDA POGLEDAJTE OVDJE

Nadovezuje se i Ana Merkaš, koja je također sigurna da se osim smeća nagomilanog na zemljištu, nalazi i zakopano smeće.

- Smrdi sve, a tek kad poslije kiše dojde sunce, onda su velika isparavanja. No, najvažnije je da je tam nešto zakopano. Poslije prošlog prosvjeda došel je načelnik i bagerom, rekao da budu otkopali otraga, ali kopali su tam gde nije bilo ničega – kaže Ana.

Načelnik Darko Ban došao je dati punu podršku prosvjednicima. – Mještani Poznanovca nemaju drugog izlaza. Već su prosvjedovali, no nsžalost nije se postiglo ništa. Od inspektorata smo dobili potvrdu da smo u pravu, no ništa se nakon toga nije poduzelo da bi se to maknulo, a firma koja je to radila je otišla u stečaj – pojašnjava načelnik, pokazujući potvrdu od inspektorata koju je primila Općina Bedekovčina, a u kojoj stoji kako je 'nadzorom utvrđeno da se na lokaciji nalazi nepropisno uskladištena otpadna plastika trgovačkog društva Plasto – produkt d.o.o. slijedom čega je pokrenut upravni postupak i naređeno uklanjanje otpada te prekršajni postupak protiv odgovornih osoba.'

Načelnik kaže kako su slali i požurnice, no do danas nisu dobili nikakve informacije oko toga što se dešava i kada će i tko maknuti to smeće, obzirom da je firma Plasto – produkt otišla u stečaj.

-Pet godina smo tumačili da se bude to desilo ili ne daj Bože zapaljenje tog smeća, a to bi tek onda ugrozilo živote mještana. Ovo je ekološka bomba koju treba pothitno riješiti – kaže načelnik, dodavši kako je Općina poništila sve dozvole za gospodarenjem otpadom, a otpad se i dalje dovozio.

Sada je tu nastala gomila smeća, iz koje izlazi smrad, životinje, a prosvjednici od Općine ili Županije očekuju da riješe ovaj otpad.

-Jedni nadležni je državni inspektorat. Općina upozorava na to godinama. Da, iza firmi koje odu u stečaj, takve probleme bi trebale riješiti jedinice lokalne samouprave. No, obzirom da smo godinama upozoravali, niti Općina niti Županija nije kriva za ovo, a Općina nema novaca da bi sav taj otpad maknula – kaže načelnik i naglašava kako će se morati obratiti i Ministarstvu zaštite okoliša, ukoliko neće postići ništa kod vlasnika zemljišta, koji je još uvijek aktivan, pokušat ćemo ga prisiliti da to makne iz Poznanovca.

FOTOGALERIJU S PROSVJEDA POGLEDAJTE OVDJE

Na prosvjed je došao i predsjednik Općinskog vijeća Marko Ocvirek, koji pak krivicu stavlja na županijski Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, koji je u startu, kaže, izdao dozvolu da bi se ovakva djelatnost uopće mogla tu odvijati.

– Oni sad tumače da nisu izdali dozvolu u tom obimu da bi se moglo skladištiti toliko materijala i prerađivati plastika. No, dozvola je došla s njihove strane. Kao pred Općinskog vijeća pozivam Županiju da se pozabavi time. To Općina može najmanje, ali mogu Županija i državne institucije. Općina ima inicijativu, ali nema podršku daljnjih instanci.

Otpad koji je ostao iza firme koja je u stečaju, a koja ga je dovozila i palila, ozbiljno zabrinjava mještane koji smatraju da stvara ugrozu za njihovo zdravlje. Čestice mikroplastike onečišćuju im zrak, i to ne samo u krugu tvornice, nego i šire. Iako se smeće sada više ne spaljuje, štetni plinovi i teški metali i dalje su prisutni u tlu koje je njima onečišćeno.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook