Prethodni članak
Sljedeći članak

NOVI PROJEKTI REGEA-e: 'Četiri škole se obnavljaju, još toliko u pripremi'

Novac koji će se uštediti energetskom obnovom škola, bit će uložen u obrazovanje


Danas je u Regionalnoj energetskoj agenciji sjeverozapadne Hrvatske, u dvorcu Bračak u Zaboku predstavljena desetogodišnja suradnje REGEA-e i Krapinsko-zagorske županije, a ujedno je to bila prilika da se najave novi projekti agencije. Podsjetimo, Energetski centar je nastao 2008. godine na inicijativu Krapinsko-zagorske županije uz potporu devet hrvatskih županija i Grada Zagreba.

Ravnatelj REGEA-e Julije Domac nije krio zadovoljstvo desetogodišnjim uspješnim radom Energetskog centra Bračak. – Počeli smo s rekonstrukcijom deset škola Krapinsko-zagorske županije uz financijsku potporu Europske investicijske banke, a to je bio prvi takav model u Hrvatskoj – rekao je u uvodu Domac. Kako je projekt bio uspješan govori i nagrada Energy Globe. REGEA i Krapinsko-zagorska županija imale su naime izvrsnu suradnju. – 2009. godine Krapinsko-zagorska županija raspisala je natječaj za sufinanciranje toplinskih ovojnica, zamjenu stolarija, krovišta, a tisuće građana prošle su kroz spomenuti program prije nego što je to došlo do nacionalne razine – pohvalio je još jedan projekt Domac.

- Energetski centar Bračak otvoren je u ožujku 2017., a bio je domaćin preko šezdeset skupova, edukacija, radionica, velikih međunarodnih konferencija što dokazuje kako je ovaj projekt bio opravdan – istaknuo je Domac. Agencija, naime s pet partnera iz europskih zemalja danas provodi program Manage Energy, projekt edukacije i dizanje kapaciteta europskih energetskih agencija. U Europi djeluje 387 energetskih agencija, a REGEA je među tri najbolje agencije koje nose projekt Manage Energy – rekao je Domac. Priča koja je krenula iz Krapinsko-zagorske županije i županija sjeverozapadne Hrvatske pokazala se uspješnom na europskoj razini, što potvrđuju i provedeni europski projekti. – U deset godina proveli smo preko četrdeset europskih projekata, a sa šest od njih je koordinirala REGEA i ime međunarodnih konzorcija – rekao je Domac.

O ambicioznim planovima i budućim projektima na području Krapinsko-zagorske županije govorila je pomoćnica ravnatelja REGEA-e Ivana Benković. – U Krapinsko-zagorskoj županiji nalazi se četiri gradilišta, odnosno projekta energetske obnove četiriju osnovnih škola (Hum na Sutli, Pregrada, Đurmanec i Zabok) koje kreću s radovima u svibnju, a plan je da se završe do kraja godine. Investicija je vrijedna preko 25 milijuna kuna, a pristupa se cjelovitoj obnovi zgrade. Od tih 25 milijuna kuna, 53 posto predstavljaju bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a 28 posto su bespovratna sredstva iz nacionalnog fonda za EU projekte – istaknula je Benković. Izvršene su još prijave za obnovu još četiriju škola (osnovne škole Kumrovec, Gornja Stubica, Konjščina i Srednja škola Bedekovčina) također u vrijednosti od 25 milijuna kuna. Pomoćnica ravnatelja najavila je i prijavu na međunarodni projekt koji će biti vezan za edukaciju svih dionika u procesu gradnje s ciljem da se educira i projektante i izvođače radova za nove standarde gradnje kako bi realizacija projekta bila što lakša.

Svoj osvrt na desetogodišnji partnerski rad REGEA-e i Krapinsko-zagorske županije dao je i krapinsko-zagorski župan Željko Kolar. – Prva velika objedinjena javna nabava za prirodni plin koju smo proveli iznimno je važna za Krapinsko-zagorsku županiju. U dvije godine očekujemo uštedu od 3,7 posto od ukupnog izvornog županijskog proračuna odnosno na godišnjoj razini to je preko 4 milijuna kuna – istaknuo je Kolar i dodao kako će ti novci od uštede biti uloženi u obrazovanje. Naime, milijun kuna će se uložiti u kupovanje pametnih ploča i za dodatnu digitalizaciju škola, najavio je župan, a vjeruje da će to to biti ostvarivo u školskoj godini 2018. /2019. – Svega toga ne bi bilo bez ovakvih projekata energetske učinkovitosti – istaknuo je Kolar.

Župan Željko Kolar nije krio ponos što je što su Krapinsko-zagorska županija, Grad Zagreb i županije osnivači REGEA-e prepoznati kao lideri energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u Hrvatskoj, već je to prepoznato i u Europskoj uniji i Bruxullesu. U tom se gradu naime, nedavno predstavio projekt Newlight. No, kako je rekao župan Kolar, ipak je ostao gorak okus u ustima za sjajan projekt. – Sa Zagrebačkom županijom i 57 gradova i općina uključili su se u projekt, no Ministarstvo regionalnog razvoja nije otvorilo mjeru 4.c.4. Ostala tri ponuđena modela jedinica lokalne samouprave ulaze u realizaciju Newlighta – požalio se župan i izrazio nadu da se spomenuta mjera ipak raspiše. – Mi koji smo proučavali mjere i bili korak ispred drugih te imali viziju načina povlačenja sredstava iz Europskih fondova na neki način smo kažnjeni – rekao je župan.

Još članaka iz "Županija"

Facebook